Aký je Creed? Skvelý film nielen pre fanúšikov boxu

Vydarený scenár, veľmi dobré herecké výkony, kvalitné hudba a výborne odvedená filmárska práce. Aktuálne snímka Creed rozhodne stojí za videnie a dokáže osloviť nielen nadšencov boxu a fanúšikov Rockyho. Najslávnejšie filmový boxer sa vydal na odchod v správnom štýle a odovzdáva žezlo nádejnému nástupcovi.

Aj keď Sylvester Stallone dopredu proklamoval: “V žiadnom prípade sa nejedná o Rockyho 7,” máloktorý divák sa vyhne porovnávanie. Aj napriek tomu Creed dokáže obstáť. Nadväznosť na príbeh Rockyho Balboa nevyznieva krkolomne, všetko je vysvetlené a netreba to spochybňovať.

Prvá štvrťhodina patrí iba novému hrdinovi a divákovi sa po Rockym Necnie. Náhľad do života Adonisa Johnsona nenudí, odvíja sa svižne, bez zbytočných slov.Syn Apollo Creed, teda Rockyho prvého súpera a neskôr veľkého priateľa, ktorý zomrel priamo v ringu, podlieha túžbe bojovať a opúšťa kvôli tomu svoje stabilné zázemie.

Chce byť najlepší, k čomu potrebuje najlepšieho trénera. Na scénu prichádza Rocky. A práve v tej chvíli začína súboj o sympatie, ktorý napriek všetkej snahe skvelého mladého herca Michaela B. Jordana Bet365-Vyzdvihnúť svoj bonus vyhráva Stallone. Nič na tom nemení ani osobitá speváčka Bianca, Adonisova láska, vierohodne stvárnená Tessa Thompson.

Návrat dobráka Rockyho, ako ho poznáme a chceme poznať. Vtipné hlášky predkladá nenápadne, ale so stopercentným účinkom.

Niečo je však predsa iné. Starý veterán sa ocitá v úplne nových situáciách a zažíva veľký životný zvrat.Stallone sa preto mnohokrát dostáva do neľahkých hereckých polôh. Smútok, strach, bolesť, vysileniu, dojatie – všetko zvláda bez prešľapu do trápnosti či pátosu. Za rolu právom získal Zlatý glóbus, čo okomentoval slovami: “Chcem poďakovať svojmu imaginárnemu priateľovi Rockymu Balboa, najlepšiemu priateľovi, akého som kedy mal.”

VIDEO | Pozrite sa, ako sa film Creed natáčal

Film ponúka okamihy príjemné gradácie, ktoré podkresľuje silná až okázalá hudba. Práve hudba však skrýva pre každého fanúšika Rockyho série najväčšiu zmenu. Opäť počujeme silné Zest a bubny, ktoré chcú zapôsobiť rovnako ako v predošlých melódiách Billa Contiho, však nie je to Conti.Hudbu zložil mladý Švéd Ludwig Göransson.

Režisérom a autorom príbehu sa stal ďalší talentovaný mladík, Ryan Coogler, pre ktorého Creed znamená len druhý počin. Rozhodne odviedol profesionálnu prácu a vybral si skvelý tím. Kameru zveril do rúk skúsených Francúzsky Maryse Alberti, ktorá sa napríklad podieľala na snímke Wrestler. Obraz pôsobí sviežo a zameriava sa na detaily. Silné okamihy minimalisticky podtrháva stlmenie svetiel alebo stíšenie zvuku. Momenty z tréningov majú vynikajúcu dynamiku.

Snáď len zábery z ringu približujú zápasníkmi až príliš, divák sa často ocitá bližšie ako rozhodca.Na druhú stranu kvalita samotných zápasov prekvapuje. “Myslím, že scény v Creed boli naozaj dobre urobené,” zhodnotil Daniel Táborský český boxer v amatérskej superťažkej váhe. “Ten box tam bol asi najlepšie, čo som kedy vo filme videl.”

Čo naozaj stojí za vyzdvihnutie, je práca maskérov. Nielen vďaka reálne pôsobiacim zranením v súbojoch, ale aj preto, ako vierohodne vyzerá Rocky počas najťažšieho súboja svojho života. Sila spočíva v detaile. Pozorný divák si môže všimnúť napríklad opadaných vlasov na golieri tímového drese, ktorý má Rocky na sebe pri poslednej scéne z ringu. Nepatrnosť s významom.

“Bol to film, po ktorom som neľutoval, že som do kina išiel.Páčil sa mi veľa, “povedal ďalší známy český boxer Zdeněk Chládek. “Veľmi motivačný aj pre mňa ako športovca.”

“Novému Rockymu” sa dá vyčítať máločo. Možno absenciu výrazného a nenapraviteľného záporáka alebo nezrozumiteľnú scénu s motorkami. Nič z toho však rozhodne nekazí pôžitok z dobre natočeného filmu.

Bet365-Čítajte viac